S T A N O V Y
SLOVENSKÉHO PLAVEBNÉHO KONGRESU
I
VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
Článok 1
Zriadenie Slovenského plavebného kongresu
- Slovenský plavebný kongres (ďalej len „SPK“) bol zriadený na základe širokej zhody odborníkov z oblasti vodných ciest a plavby.
- SPK je výberovým a dobrovoľným záujmovým združením bez zárobkových cieľov a obchodných záujmov.
- Pôsobnosť SPK sa vzťahuje na územie Slovenskej republiky.
- Sídlom SPK je Bratislava, Námestie slobody 6, P. O. Box 100, 810 05 Bratislava 15.
II
ČINNOSŤ
Článok 2
Poslanie SPK
- SPK podporuje výchovu nových odborníkov, propagáciu, rozvoj a uplatnenie odborných a vedeckých poznatkov v príprave, výstavbe a prevádzke vodných ciest, plavebných objektov a prístavov v záujme hospodárskeho a kultúrneho rozvoja štátu.
- SPK reprezentuje Slovenskú republiku v Stálej medzinárodnej asociácii plavebných kongresov (PIANC – Permanent international association of navigation congresses, AIPCN - Association internationale permanente des congres de navigation).
Článok 3
Náplň činnosti SPK
Svoje poslanie SPK plní:
- činnosťou stálych alebo dočasných odborných výborov a skupín,
- posudkovou a expertíznou činnosťou,
- organizáciou konferencií, sympózií, exkurzií, seminárov, študijných ciest a prednášok,
- vydavateľskou činnosťou (odborné práce, zborníky z konferencií a pod.),
- činnosťou v rámci ostatných aktivít PIANC/AIPCN.
III
ČLENSTVO, ORGANIZÁCIA A HOSPODÁRENIE
Článok 4
Členstvo v SPK
- Členom SPK sa môže stať fyzická osoba s potrebnou odbornou kvalifikáciou, ktorá sa aktívne zúčastňuje na príprave, výstavbe a prevádzke vodných ciest, plavebných objektov a prístavov a podá písomnú prihlášku za člena SPK.
- Členom SPK sa môže stať právnická osoba – podnik, akciová spoločnosť, organizácia a subjekt, ktorý podporuje činnosť SPK.
- Čestným členom SPK sa môže stať vynikajúci odborník, ktorý sa osobitne zaslúžil o rozvoj vodných ciest a plavby. Právo navrhovať kandidátov za čestných členov majú všetci členovia SPK.
- Riadne i čestné členstvo schvaľuje Predsedníctvo SPK. V prípade porušenia stanov členom alebo jeho konaním v rozpore s poslaním SPK môže členstvo takého člena ukončiť Predsedníctvo SPK.
- Riadne členstvo v SPK vzniká schválením písomnej prihlášky, zaniká písomným odhlásením, ukončením členstva alebo úmrtím člena.
- Právom člena vyplývajúce z jeho členstva v SPK je
-
- voliť a byť volený do Predsedníctva SPK a Kontrolnej skupiny SPK,
- zúčastňovať sa na činnosti odborných výborov a skupín,
- predkladať návrhy na činnosť SPK.
Povinnosťou člena SPK je
-
- dodržiavať stanovy,
- plniť poslanie SPK,
- uhrádzať členské príspevky,
- vystupovať a konať v intenciách dokumentov schválených riadiacimi orgánmi SPK,
- zúčastňovať sa na činnosti riadiacich orgánov SPK priamo alebo prostredníctvom svojich zástupcov (v prípade kolektívneho členstva).
Článok 5
Organizácia činnosti SPK
- Riadiacimi orgánmi SPK sú
- Valné zhromaždenie členov SPK,
- Predsedníctvo SPK.
- Najvyšším orgánom SPK je Valné zhromaždenie členov SPK (ďalej VZČ). Schvaľuje stanovy a ich zmeny, rozhoduje o činnosti SPK, hodnotí prácu Predsedníctva a jednotlivých odborných výborov a skupín. Je schopné uznášania, ak je prítomná nadpolovičná väčšina členov (individuálnych a kolektívnych). Ak ani po uplynutí 30 minút od určeného začiatku rokovania nie je nadpolovičná väčšina členov prítomná, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou prítomných členov. Pravidelné výročné zasadania VZČ sa uskutočňujú spravidla 1x ročne a mimoriadne na žiadosť najmenej 30% členov SPK alebo na žiadosť Predsedníctva.
- Predsedníctvo SPK tvoria predseda, dvaja podpredsedovia (štatutárni zástupcovia predsedu), tajomník, hospodár a dvaja členovia. Predsedníctvo SPK riadi a organizuje činnosť SPK medzi zasadaniami VZČ SPK a v súlade s jeho rozhodnutiami. Volí sa na obdobie 5 rokov.
- Predseda SPK zastupuje SPK navonok, je tiež reprezentantom SPK na aktivitách a akciách PIANC/AIPCN. Predsedu SPK a následne ostatných funkcionárov volí novozvolené Predsedníctvo SPK zo svojich členov na prvom zasadaní po uskutočnení volieb a pod vedením predsedu volebnej komisie.
- VZČ SPK v nadväznosti na príslušné odborné skupiny PIANC/AIPCN zriaďuje špecializované odborné výbory a skupiny, ktoré môžu byť stále alebo dočasné. Dočasné odborné výbory a skupiny iba spravidla v prípade potreby riešenia konkrétneho aktuálneho problému. Zloženie odborných výborov a skupín, ako aj ich vedúcich schvaľuje Predsedníctvo SPK.
Článok 6
Hospodárenie SPK
- O zásadách hospodárenia rozhoduje a finančný rozpočet SPK schvaľuje VZČ SPK.
- Právo disponovať s finančnými prostriedkami SPK v súlade so schváleným rozpočtom a rozhodnutiami o hospodárení má predseda SPK.
- SPK získava na svoju činnosť finančné prostriedky najmä z
- členských príspevkov právnických osôb,
- členských príspevkov fyzických osôb,
- výnosov odborných akcií,
- darov a z reklamy.
- Výšku členského príspevku navrhuje Predsedníctvo a schvaľuje VZČ SPK.
- Pre kontrolu hospodárenia VZČ SPK zriaďuje trojčlennú Kontrolnú skupinu.
- Finančné prostriedky SPK sú na samostatnom účte v peňažnom ústave.
- Týmito stanovami sa v plnom rozsahu rušia stanovy registrované Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 29.4.1994 pod číslom spisu VVS/1-900/90-9617.